Kozmetik Akupunktur

Akupunktur 5 bin yıldır uygulanan doğal bir tedavi yöntemidir. Hastalıkları tedavi etmek için ve hasta olmamak için kullanılır. Peki, başka nerede kullanılır? Evet, güzellikte de kullanılır. Kozmetik akupunktur, yaşından 3-5 yıl daha genç görünmek isteyen ama bunu doğal ve kimyasal bir madde içermeden sağlamak isteyen kişiler için adrestir. Çünkü hiçbir kimyasal madde kullanılmaz, sadece akupunktur iğneleri ile uygulanır. Kişinin cildinin daha iyi görünmesi, ince kırışıklıklarının tamamen ortadan kalkması, derin kırışıklıkların derinliklerinin azalması etkilerini sağlayan bir tedavidir. 

Tabii bazı yan etkileri de vardır! Ama bu yan etkiler zaten istediğimiz olumlu etkilerdir. Mesela uykular daha iyi olur, sindirim daha iyi çalışır, ateş basmaları geçer, ılımlı anksiyete kaybolur, baş ağrıları azalır. Tedavi ederken kozmetik etkilerin yanında pek çok olumlu yan etkileri olan bir tedavidir kozmetik akupunktur.

Mei Zen ’güzel insan’ demektir. Hem içi güzel hem cildi güzel, görüntüsü güzel insan demektir. Ve Mei Zen kozmetik akupunktur, tam da bunu isteyen ve doğal yollarla olmasını tercih eden kişiler için ideal bir seçenek sunmaktadır.

Yaşlanma, insanın normal bedensel ve ruhsal işlevlerinin giderek azalmasıdır. Önlenebilmesi mümkün olmamakla birlikte, geciktirilmesi mümkündür. Kaliteli yaşlanma tıp literatüründe yerini almıştır.          

Sağlık ve antiaging, gönüllülük ile irade temeli üzerinedir ve hastane kapılarından, hasta yataklarından uzak tutacak kaliteli bir hayatı vaat etmektedir. 

Evet buna sağlık diyoruz ama biz daha çok şey istiyoruz: Sağlık ve Güzellik!

Kozmetik akupunktur bir Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) tedavisidir. İçteki sağlıklı beden enerjisinin yüzde dışa yansımasını sağlayan bir anti-aging tedavidir. 

Kozmetik Akupunktur, yüz, boyun, eller ve tüm cilt sağlığı için kozmetik etkilerin ortaya çıkmasını sağlayan ve bununla beraber genel sağlığın da kazanılmasını amaçlayan bir uygulamadır. Geleneksel Çin Tıbbı’nı (TCM) esas alır ve problemli bölgelerde regülasyonu yeniden kazandırmak amacıyla içteki sağlıklı beden enerjisinin (Qi), dışa yansımasını amaçlar. Bu tedavi yöntemi ile hem genel sağlıkta anti-aging etki ve hem de tüm vücutta kırışıklıkların, lekelenmelerin ve sarkmaların giderilmesi hedeflenir.

Kozmetik akupunktur uygulamalarında hem klasik meridyen noktalarının ve hem de 8 ekstra meridyenin kullanımı, kozmetik etkinin özellikle ortaya çıkmasını istediğimiz, kırışıklık ve sarkmaların daha belirgin olduğu bölgelere göre belirlenir. Seçilen vücut akupunkturu noktaları ile ekstra meridyenlerin ana (master) ve bağlantılı (coupled) noktaları vücut regülasyonu tedavisine eklendikten sonra yüz veya boyun bölgesinde yer alan lokal akupunktur noktalarına uygulamaya geçilir.

Kozmetik akupunktur uygulamalarında bedenin iyi çalışmasını sağlamak amacıyla nabız regülasyonu, genel vücut akupunktur noktaları ve ekstra meridyenlerin tedaviye eklenmesi, su içme ve beslenmenin düzenlenip tıbbi besinlerin tedaviye dahil edilmesi destekleri ve kişiye özgün anti-aging yaklaşımlar ile kozmetik etkinin artması sağlanır.

Yaş ilerledikçe ciltte bazı değişimler kendini göstermeye başlar. Bunlardan kuruluk, 30 yaşından sonra yağ üretiminin azalmasına bağlıdır. Bu yaşlarda cilt dayanıklılığının azalması kollojen ve elastin azalmasına bağlıdır. Güneş hasarına bağlı olarak 40 yaş civarında kollajen ve elastin azalmaya daha da devam eder ve artık cilt incelmeye de başlar.

Cildimiz 2 m2 yüzey alanına sahip organımızdır ve katmanlardan oluşur. En üstte yer alan epidermis adı verilen ömrünü tamamlamış hücrelerden oluşan tabaka, her 3 haftada bir alttan gelen yeni hücreler ile döngüsüne devam eder. 3mm kalınlıkta olan dermis, epidermisin hemen altında yer alır ve cildin beynidir. Daha aşağıda subkutanöz doku yer almaktadır. Kozmetik etkiler için epidermisin hiç etkisi yoktur, uygulanan değişik tekniklerde dermis tabakası ya da bazen subkutanöz tabakanın da altında kalan kas tabakası kullanılabilmektedir. Tüm damar sinir paketinin yer aldığı dermis tabakası içinde kalan iğneleme teknikleri daha değerlidir ve Mei Zen Kozmetik akupunktur tekniği tam olarak dermisi hedef alarak başarı sağlayan bir kozmetik akupunktur seçeneği sunar.

Peki nasıl yaşlanırız? 

Yaşlanmayla ilgili iki ana faktör vardır: 

Bunlar endojen ve ekzojen faktörler olarak adlandırılır.

Endojen Faktörler:

Zaman, endojen ve kaçınılmaz bir faktördür. Saat tik tak işledikçe biz yaşlanmaya devam ediyoruz ve bu elimizde değil. Bu bağlamda bu zamanı vücudumuza ve vücudumuzun yanında cildimize de iyi bakarak; zamanla vücutta oluşan paslanma yani oksidan süreci iyi yöneterek geçirmekte fayda var. Yani iyi beslenme, sağlıklı çevresel koşullar, egzersiz ve anti-oksidan yaşam tarzı, işleyen zamana karşı alınacak önlemler olarak önem kazanmaktadır.

Ekzojen Faktörler:

Güneş, ekzojen bir faktördür, harika bir enerji kaynağıdır ve vücudumuz için çok gereklidir. Ama anlaşılmıştır ki güneş, yıllarca ve uzun saatler boyunca güneş altında kalan kişilerin ciltlerinde erken yıpranma ve yaşlanmaya neden olur. Bu nedenle çok uzun süreler güneşlenmekten kaçınmalı, leke problemi varsa özellikle D vitamini için çok gerekli olan güneş banyomuzu yüzümüzü ve boyun bölgemizi koruyarak yapmalı ve gerekirse organik koruyucu kremleri tercih etmeliyiz.

Sigara, başka bir ekzojen faktördür. Bağışıklık sistemimizi zayıflatır ve arsenik dahil binlerce zararlı maddeleri içerir. Sadece dumanını soluyarak akciğer yoluyla değil, dumanındaki kimyasal maddelerin yapısında yağ bulunan cilde yapışması ile cilt üzerinden de zararlarına maruz kalmak söz konusu olur. Bu şekilde cildin erken yaşlanması için zararını katlar. Sigara ayrıca vücuda çok yüksek seviyede serbest oksijen radikallerin girmesine neden olur.

Su, sağlık için çok önemlidir ve az su içilmesi de bir erken yaşlanma faktörüdür. Yeterli su içilmezse bağışıklık sistemi baskılanır. Her 20-25 kg. için 1 lt. sağlıklı sıvı tüketmek gerekir. Bu hesaplamada çay ve kahve su yerine geçmez. Üstelik hesaptan bağımsız olarak çay için 1’e 1,5; kahve için 1’e 2 oranında su ile bu diüretik sıvıları telafi etmek gerekir. Bitki çayları, ayran, çorba, taze sebze ve meyve suları sağlıklı sıvı kategorisinde yer alır.

Şeker, bağışıklık sistemini zayıflatır, bağımlılık yapar, cildin sarkmasına yol açar ve hücre hasarına neden olarak cildi yaşlandırır. Tüm rafine şeker içeren gıdalar zararlıdır. Un ve alkolün şeker olarak değerlendirilmesi gerektiği ve cildin sarkmasına yol açtıkları unutulmamalıdır.

Alkol, karaciğer toksisitesine neden olur ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Alkol şekerdir ve cilt için hem zararlı hem de erken yaşlandırıcı bir etkiye sahiptir. Alkol ayrıca vücutta B vitaminlerinin, potasyum ve magnezyum gibi birçok maddenin eksikliğine de yol açar.

Kafein, diüretiktir ve cildin nem kaybetmesine neden olur. Günde en çok 3 fincan kahveye kadar olan miktarlarda tüketmenin kalp damar sağlığına olumsuz etkileri tolere edilebilir. Daha fazla kahve tüketmek yerine su, bitki çayları ve özellikle ilk 1 dakikada elde edilen demi döküp yeniden demlenerek içilen yeşil çay tercih edilmelidir. Özellikle menapoz civarında, bayanlar ciltlerinin kurumaması ve hızla kırışmamak için kahveyi kesmelidirler.

Stres, kortizol salgısının artmasına neden olur ve vücut için pek çok yıpratıcı etkiye sahiptir. Bağışıklık sisteminin düzenli çalışabilmesi için mutluluğa ihtiyacı vardır. Bu amaçla hobilere sahip olma, pozitif düşünme, egzersiz, meditasyon ve QiGong gibi stres ile mücadele yöntemleri önemlidir.

Uyku, sağlıklı olmak, genç ve dinç kalmak için çok önemlidir. Hatta ‘güzellik uykusu’ tabiri bulunmaktadır. Vücudun yenilenmesi ve beynin detoks yapması için uykuya ihtiyaç vardır. Gece çalışan bağışıklık sisteminin iyi çalışmasına izin verilmelidir. Düzenli bir şekilde, yeterli sürede (6-8 saat), panjur ve perdeler kapalı olarak zifiri karanlıkta uyumak önemlidir.

Beslenme,  beslenme şeklimize göre bizi erken de yaşlandırabilir, daha genç ve dinamik olmamızı da sağlayabilir. Mevsiminde taze sebze meyveler beslenmemizde yer almalıdır. İyi kaynaktan sağlıklı gıdaları bulmak için emek harcamalıyız. İyi bir cilt ve beden sağlığı için huzurlu bir ortamda, aşırı miktarlara kaçmadan ve sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılarak hazırlanan gıdalar gerekmektedir. Kızartılmış gıdalar vücutta serbest oksijen radikallerinin artmasına neden olur. Yetersiz beslenme kadar obezite nedeni olan aşırı ve katkılı gıdalardan oluşan beslenme modeli ve aşırı tuz tüketimi de zararlıdır.

Radyasyon ve elektro manyetik alan maruziyeti, hücre hasarı oluşturarak erken yaşlanmaya neden olur.

Toksik çevresel faktörler, ağır metaller, mobilya cilaları, temizlik maddeleri, tarım ve böcek ilaçları, tüm hücrelere olduğu gibi cilt hücrelerine de zarar verir.

Kozmetik Akupunktur için Aday Seçimi: 

Kozmetik akupunktur ile en iyi sonucu elde etmek için kişinin tam sağlıklı olması ve kişinin gerçekçi beklentilerinin olduğuna emin olmak gerekir. Bu nedenle kişinin beklentisini belirlemek çok önemlidir. Aslında cerrahi bir çözüm isteyen ama korkan hastalarda kozmetik akupunktur ile elde edilen sonuçlar mutluluk verici olmayabilir. 

Cilt durumuyla ilgili gerçekçi yaklaşan ve kozmetik akupunktur tedavisini yan etkisiz, güvenli ve sağlıklı bir yöntem olduğu için seçen, yaşına göre daha iyi olmak isteyen ve yaşından 3-5 yaş daha genç görünmekten mutlu olacak bir kişi için ise kozmetik akupunktur, son derece memnun edici bir tedavidir.

Kozmetik Akupunkturun Anti-aging etkisi

Kozmetik akupunktur, meridyen enerji dengelerini düzenlemek esasına dayanan, içteki sağlıklı beden enerjisinin yüzde dışa yansımasını sağlayan bir TCM tedavisidir. 

Modern Tıp bakış açısına göre sonuç, batırılan iğnelerin ciltte oluşturdukları bir mikrotravma mekanizması ile açıklanır. Akupunktur iğnesi ile yapılan bir uyarı, bir refleks cevap oluşturur. Vücut, tamirat için o bölgeye fibroblastları göndererek orada kollajen ve elastin salgılanmasını sağlar. 

Kozmetik Akupunktur ile cilt tonusu artar, cilt daha esnekleşir ve doku toparlanıp gerginleşerek yer çekimine karşı koyar.   

Kimlere Kozmetik Akupunktur uygulamamalıyız? 

Kontraendikasyonlar:

 • Migren: Önce akupunktur ile migren tedavi edilip ağrılar kontrol altına alındıktan sonra kozmetik akupunktur programına geçilir.
 • Nöbet geçiren hastalar: Nöbetlere neden olmadığı ve tedavisinde destek olarak kullanıldığı halde, tedavi sırasına denk gelebilecek nöbetlerin kozmetik akupunktura bağlanması durumunda doktoru zor durumda bırakmamak, açıklamak zorunda kalmasını önlemek için kontraendikasyon listesinde yer alır. Yoksa doğrudan bir olumsuz etki oluşturmaz.
 • Kontrol altına alınmamış hipertansiyon: Tansiyon gibi beslenme, egzersiz, yaşam tarzı değişikliği veya düzenli ilaç kullanımı gibi bir durum ile mücadele edemeyen bir hastanın düzenli olması gereken bu tedaviye uyumunun da zor olması beklenir.
 • Hamilelik: Hamilelik sırasında tüm bedenden seferberlik halinde Qi’yi bebeğe aktarmak isterken rol çalmaya gerek yoktur. Bebek sağlıklı dünyaya geldikten sonra kozmetik akupunktur planlamak ve uygulamak en iyi zamanlamadır.
 • Trombolitik ilaçlar kullanan hastaların iğneye bağlı morarma ihtimali yüksektir ama tedaviye engel teşkil etmez.
 • Sigara: Hasta sigara içerken yani yaşlanmak için çabalıyor gibi iken kozmetik akupunktur uygulamak hekimin tercihine kalmıştır. Olumlu kozmetik etkiler elde edilir. İdeali önce sigarayı bırakmasını önermek veya bırakmasına yardım etmek ve sonrasında tedaviye başlamaktır. 
 • Alkol: Hasta yoğun bir alkol tüketiyorsa da yaşlanmak için çabalıyor gibidir. Bu durumda kozmetik akupunktur uygulamak hekimin tercihine kalmıştır. Olumlu kozmetik etkiler elde edilir.
 • Güneş Hasarı: Aşırı güneş hasarı ile ciddi kalıcı cilt etkileri oluşmuş bir hasta için kozmetik akupunktur uygulamasında daha çok sayıda seans gerektiğini unutmamak gereklidir.

Sağlıklı Beslenme Kuralları:

 • Oturarak, sakin bir otamda ve huzurlu bir ruh hali içindeyken ye!
 • İyi çiğne!
 • Yeteri kadar, yemeklerden yarım saat önce veya 1-1,5 saat sonra sağlıklı su iç!
 • Organik besinler ye!
 • Katkılı gıdalardan sakın!
 • Etiketleri oku!
 • Mevsiminde ye!
 • Çeşitli ye!
 • Yatmadan 3 saat öncesinde yemek yeme işini bitir!
 • Kahvaltıda zengin beslen!
 • Gece uzun açlık ile vücuda ve beyne detoks yapma şansı ver!
   

TCM Bakışına Göre Beslenme:

 • Zamanında beslenme
 • Zengin kahvaltı (07.00-11.00) (Mide-Dalak/pankreas)
 • Organik besinler
 • Mevsimine göre gıda seçimi
  • Bahar (filizler, lifli gıdalar)
  • Yaz (çiçekli bitkiler)
  • Geç yaz (meyveler, tahıllar)
  • Sonbahar (tohumlar)
  • Kış (köklü besinler)


BESLENMENİN ORGANLARLA BAĞLANTISI VE CİLDE YANSIMALARI

Akciğerler-Kalın Bağırsak:

Akciğerler dengede ve sağlıklı değil ise; cilt soluktur.

Bu kişinin Akciğerlerini desteklemek için; solunum egzersizleri yapması ve baharatlı gıdalar yemesi gerekir.

LU / LI DESTEKLEYİCİ GIDALAR:
Tahıllar, pirinç, dilbalığı, fasulyeler, şeftali, armut, hardal yaprakları, biber, turp, yeşil soğan, lahana, Bürüksel lahanası, brokoli, zencefil, kişniş.

Dalak/Pankreas-Mide:

Sindirim dengede ve sağlıklı değil ise; cilt kurudur, özellikle dudak çevresinde çatlaklar vardır.

Bu kişinin sindirimini desteklemek için; Ilık gıdalar tüketmesi ve aşırıya kaçmadan rafine beyaz şeker içermeyen tatlı yemesi gerekir.

SP / ST DESTEKLEYİCİ GIDALAR:  

Tahıllar, darı, kahverengi pirinç, tatlı pirinç, sığır eti, morina balığı, kabuklu deniz ürünleri, soya fasulyesi, bezelye, hurma, muz, kavun, üzüm, mango, portakal, incir, Hindistan cevizi, patates, enginar, soğan, armut, havuç, kabak.

Böbrekler-İdrar Kesesi:

Böbrekler dengede ve sağlıklı değil ise; cilt  neminde sorun vardır ve dış etkenlere karşı savunmasızdır.

Bu kişinin Böbreklerini desteklemek için;Qigong yapması ve aşırıya kaçmadan sağlıklı tuzlu gıdalar yemesi gerekir.

KID / UB DESTEKLEYİCİ GIDALAR:
Tahıllar, karabuğday, fasulyeler, tüm deniz balıkları, küçük taneli (K-Yang), iri taneli (K-Yin) fasulyeler, kestane, karpuz, nar, Trabzon hurması, ahududu, dut, böğürtlen, maydanoz, sarımsak, patlıcan, mantar.

Karaciğer-Safra Kesesi:

Karaciğer dengede ve sağlıklı değil ise; cilt soluk ve mat görünümdedir.

Bu kişinin Karaciğer Qi Durgunluğu’nu gidermek için; aerobik egzersizler yapması ve ekşi ve abartmamak koşulu ile asidik gıdalar yemesi gerekir.

LIV / GB DESTEKLEYİCİ GIDALAR:
Tahıllar, buğday, arpa, yulaf, çavdar, tavuk, kümes hayvanları, mürekkep balığı, kalamar, mercimek, erik, elma, turunçgiller, üzüm, avokado, ananas, yaban mersini, limon, misket limonu, havuç, pancar, tüm yeşil yapraklı sebzeler.

Kalp-İnce Bağırsak:

Kalp dengede ve sağlıklı değil ise; cilt dolaşımı bozulmuştur.

Bu kişinin Kalbini desteklemek için; yoga ve meditasyon gibi rahatlama egzersizleri yapması ve acı gıdalar yemesi gerekir.

H / SI DESTEKLEYİCİ GIDALAR:
Tahıllar, mısır, kırmızı darı, kuzu eti, somon, alabalık, kabuklu deniz ürünleri, bezelye, barbunya, kayısı, kiraz, çilek, greyfurt, mandalina, domates, su teresi, Arnavut biberi, pırasa, karahindiba (radika), hindiba (acı marul).
 

Olmazsa Olmazlardan Biri: Cilt Bakımı

Cildin yapısına göre temizlemek, nemlendirmek ve desteklemek gerekmektedir.

Gerektiği ölçüde internal ve eksternal destekleyici ürünleri ihmal etmemek sağlıklı bir cilt için çok önemlidir. Kozmetik akupunktur, cilt bakımının, cilde uygulanması gereken desteklerin veya nemlendiricilerin ihtiyacını ortadan kaldırmaz.

 

İnternal Destekler:

A Vitamini 

B Vitaminleri (B1, B2, B3, B5, B6, B12)

C Vitamini

E Vitamini 

Kalsiyum

Magnezyum

Çinko

Sülfür

Alfa Lipoik Asit

Ko-Enzim Q10

Omega 3/Omega 6

 

Topikal Destekler:

C Vitamini
Alfa Lipoik Asit
Alfa hidroksilik asit
Beta hidroksilik asit

 

Besinlerdeki Vitamin ve Mineraller:

A Vitamini: Havuç, yumurta, ciğer, balık, sarı-kırmızı-turuncu-koyu yeşil sebzeler, sarı meyveler.

B1 Vitamini (Tiamin): Ciğer, kalp, böbrek, ceviz, et, yumurta, balık, kuru baklagiller.

B2 Vitamini (Riboflavin): Yeşil sebzeler, fasulye, et, yoğurt, süt ürünleri, ciğer, yumurta, meyveler, balık.

 B3 Vitamini ( Niasin): Et, ciğer, balık, süt, ceviz, fıstık, hurma, kuru erik, incir, avokado, çay, kahve, bira.

B5 Vitamini (Pantotenik Asit): Et, balık, yumurta beyazı, süt, yeşil sebzeler, ciğer, fındık, bağırsak bakterileri tarafından sentezlenir.

B6 Vitamini (Pridoksin): Tavuk, sığır, dana, ciğer, böbrek, balık, yumurta sarısı, bira mayası, fıstık, ceviz, yumurta, ay çekirdeği, havuç, lahana, bezelye, buğday, kuru baklagiller, soya fasulyesi.

B7 (H) Vitamini (Biotin): Ciğer, tavuk, fıstık, yumurta sarısı, domates, çoğu bağırsak bakterileri tarafından sentezlenir.

B 9 Vitamini (Folik Asit): Sebzeler, yumurta, avokado, maya, ciğer, fıstık.

B12 Vitamini (Kobalamin): Et, süt, yumurta, tavuk, balık, çoğu bağırsak bakterileri tarafından sentezlenir.

C Vitamini: Kuşburnu, yeşil yapraklı sebzeler, domates, soğan, turunçgiller, karnabahar, biber.

D Vitamini: Güneş ışığı (20–30‘ haftada 3 kez), yağlı deniz ürünleri, balık, tavuk, yumurta.

E Vitamini: Tahıl kabukları, yeşil sebzeler, soya, yumurta, ciğer, fındık, Bürüksel lahanası.

K Vitamini: Yeşil yapraklı sebzeler, turşu, meyve, yumurta, çoğu bağırsak bakterileri tarafından sentezlenir.

Kalsiyum: Koyu yeşil yapraklı sebzeler, fıstık, ceviz, yoğurt, peynir.

Magnezyum: Muz, fındık, badem, kayısı, incir, yeşil sebzeler.

Çinko: Tahıl kabukları, kabak çekirdeği, et, kabuklu deniz ürünleri.

Selenyum: Soğan, sarmısak, deniz ürünleri, tahıl kabukları, domates, brokoli, sakatat.

Süperoksit Dismutaz (SOD): Brokoli, lahana, buğday çimi.

Alpha Lipoik Asit: Ispanak, pazı, karnabahar, brokoli, karaciğer, et, bira mayası.

Ko-Enzim Q10: Et, balık, yumurta, soya fasulyesi, ıspanak, karnabahar, brokoli, portakal, çilek.

Omega 3: Keten tohumu, semizotu, ceviz, taze fasulye, sardalye, hamsi, soğuk deniz balıkları.

 

Kozmetik Akupunktur Etki Alanları:

Alın
Göz Çevresi
Yanaklar
Dudaklar
Boyun

Kozmetik Sonuçlar:

 • İnce kırışıklıkları azaltır ve hatta yok eder. 
 • Derin kırışıklıkların derinliklerini azaltır.
 • Sarkmanın ilk başladığı çene çizgisinin daha iyi görünmesini ve gerdanın toparlanmasını sağlar. 
 • Aknelerde ve rozaseada iyileşme etkisi gösterir. 
 • Tüm cilt tonusunu arttırır. 
 • Yanakların daha pürüzsüz olmasını sağlar. 
 • Cildin daha yumuşak ve canlı olmasını sağlar. 
 • Yaşa bağlı lekelerin renklerinin açılmasını sağlar. 
 • Dekolte bölgesindeki kırışıklıkları azaltır. 
 • Ciltteki kırmızılıkları azaltır.
 • Güneşin olumsuz etkisine bağlı olarak artan kırışıklıkları azaltır

 

Kozmetik Akupunkturun olumlu Yan Etkileri:

 • Ateş basmaları ve gece terlemeleri kaybolur. 
 • Gözlerde bir canlı bakış ortaya çıkar. Bu TCM ‘e göre kalbe ait ruhsal düşüncenin (Shen) dengelenmiş enerjisi göstergesidir. 
 • Orta dereceli depresyon geriler. 
 • Ilımlı anksiyete çözülür.
 • Çoğu Kozmetik Akupunktur hastası sindirimlerinin iyileştiğini ifade eder ki bu durum kesinlikle cilde olumlu etkiler sağlar.
 • Hastalar kendilerini daha enerjik hissederler.
 • Baş ağrıları geçer.

Genel Sağlık Sonuçları, Kozmetik Sonuçlardan Daha Önce Ortaya Çıkar: 

 • Daha iyi uyumak 
 • Daha az stresli ve sinirli olmak
 • Eskisi gibi yorgun hissetmemek
 • Sindirimin düzelmesi 

 

İyi bir tedavi planı ve kontrol seansları ile etkinin uzun süre olmasını ve kalıcılığını arttırır. Yani  gelinen iyi noktanın devamı için düzenli kontrol seansları önemlidir.

 

Adım Adım Kozmetik Akupunktur:

1. Ayırıcı tanı ve nabız teşhisi ile vücut iğneleri uygulanarak vücudun enerjisi dengelenir.

2. Lokal iğneler uygulanır.

3. 30 dakika iğnelerle istirahat.

4. Lokal iğneler çıkartılır.

5. Vücut iğneleri çıkartılır.

6. Besleyici serum damlatılır.

 

Daha Genç ve Dinç Olmak için Yaşam Stili:

 • Stresle mücadele
 • Egzersiz
 • Doğru nefes
 • Meditasyon
 • Yoga
 • QiGong