Avrupa'da Akupunktur

Akupunktur tedavi metotları, 17. yy.da Avrupa'ya ulaşmış ama ancak 20. yy.da Çin'e giden bilim adamları sayesinde popülarite kazanmıştır. Özellikle Fransa, Vietnam ile olan ilişkisinden dolayı bu konuda uzun yıllar en önde olmuş ve sayısız Çinli bilim adamına kucak açmıştır. Akupunktur hakkında yazılan ilk eser, 1934 yılında, uzun yıllar Çin'de yaşamış olan Fransız diplomat George Souliz de Morant tarafından Fransızca olarak kaleme alınmıştır. Morant'ın kitapları ve diğer Fransızca yazılmış kitaplar sayesinde diğer Avrupa ülkeleri de akupunkturu tanımaya başlamıştır.

1966'da Asya ve Avrupa'da uzun yıllar akupunktur ve geleneksel Çin Tıbbı ile ilgili çalışmaları olan Prof. Jack Worsley İngiltere'de Leamington Akupunktur Okulu'nu kurmuştur. Günümüze kadar bu okulların sayısı hızla artmıştır.

Günümüzde bir çok Avrupa ülkesinde akupunktur, legal bir şekilde son derece yaygın olarak kullanılmakta, akupunktur eğitimi verilmekte ve akupunktur tedavi masrafları sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır.