Amerika'da Akupunktur

1800'lerde Amerika'ya Asya'dan göçen topluluklar, kendi içlerinde akupunktur tedavisi uygulamaktaydılar. Ama Amerikalıların bu tedavi metodunu kendilerinin kullanması için bir 100-150 sene geçmesi gerekmiştir.

1970'li yılların başında İngiltere'de Leamington Akupunktur Okulu'nda, Çin'de Pekin, Şanghay, Nanjing'deki kolejlerde veya daha sonraları Japonya, Kore ve Vietnam'daki okullarda eğitim alan Amerikalı öğrenciler, öğrendikleri ve halkın çok yabancı olmadığı akupunktur tedavisini ülkelerinde uygulamaya başlamışlardır.

1972 yılında Çin'i resmi ziyareti sırasında, ABD Başkanı Richard Nixon ve yanındaki kalabalık heyetin, akupunktur anestezisi ile yapılan bir cerrahi operasyonu izlemeleri ise bir çığır açmış ve akupunktur Amerika'da çok hızlı bir gelişme sürecine girmiştir. 1976'da ilk Akupunktur Okulu açılmış, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) akupunkturu bilimsel bir tedavi metodu olarak onaylamış ve üniversitelerde akupunktur kürsüleri açılmış ve planlı bir eğitim ve öğretim programı çerçevesinde Akupunktur ve Geleneksel Çin Tıbbı, Batı Tıbbının yanında yerini almıştır.

1981'de Akupunktur ve Geleneksel Çin Tıbbı Kolejleri Yetki Komisyonu kurulmuş ve 1987'de Birleşik Devletler Eğitim Departmanı tarafından yetkilendirilmiştir. Bu komisyon kolejlerdeki eğitimi denetlemektedir.

En az 3 yıl ve 1725 saat süren eğitimin ardından öğrenciler, Ulusal Akupunktur ve Geleneksel Çin Tıbbı Sertifika Komisyonu 'nun yılda iki kez düzenlediği sınavı başarı ile geçmek zorundadırlar. Bazı eyaletler ise sınavlarını kendileri yapmaktadır.

Günümüzde 47 ABD eyaleti, Kanada ve Meksika'da akupunktur, legal bir şekilde son derece yaygın olarak kullanılmakta, 60 kolejde akupunktur eğitimi verilmekte, her yıl 1000'den fazla kişi eğitimini tamamlamakta ve akupunktur tedavi masrafları sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır